ورق شیروانی یکی از پرکاربردترین و معروف ترین ورق های آهنی می‌باشد. این ورق را نوعی ورق فلزی می‌دانند که گالوانیزه شده است. ورق های شیروانی ویژگی هایی منحصر به فرد مثل؛ وزن سبک، زیبایی ظاهری، قیمت مناسب، امنیت بسیار بالا در برابر زلزله و احتمال ریزش بسیار کم، نصب سریع و آسان و کاهش زمان اجرای پروژه و مهم تر از همه عدم تغییر رنگ در شرایط آب و هوایی دارد که باعث محبوبت این ورق ها در بین سازندگان شده است که ترجیح میدهند در سازه هایشان از این نوع ورق استفاده کنند.

فرایند ساخت ورق های شیروانی اینگونه است که ابتدا ورق های روغنی طی عملیات گالوانیزاسیون به ورق های گالوانیزه با روکش روی تبدیل می شوند. سپس این ورق های گالوانیزه، طی فرآیندی، با روکشی از رنگ پوشانده می شوند. این ورق های گالوانیزه رنگی یا بی رنگ، طی فرآیند فرم دهی توسط دستگاه رول فرمینگ، به طرح ها و اشکال مختلف تبدیل می شوند. که هر کدام از این طرح ها و شکل ها، متناسب با نوع کاربرد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ورق ها اغلب در قالب سقف برای ویلاها، منازل مسکونی، آلاچیق ها، سوله ها و کارخانه ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع ورق های شیروانی

ورق های شیروانی در چند طرح و رنگهای مختلف تولید و عرضه می‌شوند که در ادامه به توضیح هرکدام خواهیم پرداخت.

ورق شیروانی طرح سفال

طرح سفال ورق های شیروانی یکی از پرکاربردترین و البته زیباترین طرح های موجود در بازار است . قیمت طرح سفال هم از بقیه طرح ها به دلیل نوع خاص فرم دهی بیشتر است این فرم دهی، بر روی ورق های با ضخامت 50 صدم میلی‌متر پیاده‌سازی می‌شود. به دلیل اینکه فرم دهی این ورق به صورت پرسی انجام می‌گیرد و فشار زیادی به دستگاه وارد می‌کند باعث افزایش قیمت این مدل می‌شود. از ویژگ های این ورق شیروانی طرح سفال می‌توان به حجم کم آنها، ظاهر زییا، عدم نیاز به رنگ کاری ورق و همچنین عایق بندی با پشم شیشه و توری اشاره کرد. طرح سفال کاربردهای زیادی دارد مثل استفاده در پارکینگ ها، آلاچیق ها، ویلاها، سر در خانه ها و… .

ورق شیروانی کرکره ایی (سینوسی)

این ورق از قدیمی ترین ورق های موجود در بازار است. این روق ها به شکل موج سینوسی فرم دهی می شود. به همین دلیل به آن ورق شیروانی سینوسی هم می گویند. موج های این ورق قابلیت پر کردن محل هایی مانند قسمت های کوچک و گوشه ها را دارد. عرض این ورق ها پیش از فرم دهی ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است که بعد از فرم دهی به ترتیب تبدیل به ۸۰ و ۱۰۰ سانتی متر می شوند. ورق های شیروانی کرکره ای عمدتا در ضخامت های ۰٫۶ – ۰٫۵ میلی متری تولید می شوند. این ورق ها هزینه نگهداری و تعمیرات پایین و طول عمر بالایی دارند و به طور متوسط می توان ۳۰ – ۲۰ سال از آن ها استفاده کرد.

از ویژگی های مثبت این ورق ها می‌توان به قیمت پایین و مقاومت بالای آنها اشاره کرد. این ورق ها هیچ گونه محددیتی در سفارش ندارد و از نظر طولی هر متراژی که مدنظر مشتری است قابل اجرا می باشد.

ورق شیروانی طرح ذوزنقه

ورق ذوزنقه نوعی از ورق گالوانیزه می باشد که در عرض آن موج های مربعی شکل ایجاد شده است. این روق ها به ورق کرکره سینوسی شباهت زیادی دارد. ورق ذوزنقه بیشتر در پوشش سقف شیروانی و حصار دور ساختمان و زمین کاربرد دارد. این ورق بیشتر در اندازه های 0.4 و 0.6 میلیمتر مورد استفاده قرار میگیرند. از لحاظ قمیت معمولا قیمت ورق روغنی بر قیمت ورق ذوزنقه ثاتیر میگذارد. اما مهمترین عاملی که قیمت ورق ذوزنقه را تحت تاثیر قرار میدهد طول این ورق ها می باشد. چون عرض این ورق ها عموما 100 و 125 سانتی‌متر است و تنها بنا به سفارش مشتری طول این ورق ها تغییر میکند. در نهایت جنس، میزان سفارش، هزینه بار و … بر قیمت ورق شیروانی تاثیرگذار می باشد.

از ویژگی های خاص ورق ذوزنقه میتوان به نصب سریع و نگهداری آسان، یکپارچگی و عدم شکستگی ورق، مقاومت بالا در برابر اسیب های فیزیکی و خوردگی، ایمنی بالا در برابر زلزله و همچنین رطوبت اشاره کرد.

در فرآیند ساخت این ورق ها از ورق های فولادی روکش شده، ورق های آلوزینک و ورق های روکش شده با آلومینیوم استفاده می‌شود از این نوع ورق ها معمولا در ویلاسازی، ساخت سوله های صنعتی و ساخت مکان های ورزشی و گاراژ های بزرگ استفاده میشود.

ورق شیروانی طرح لمبه

این ورق ها که با نام ورق دامپا هم شناخته می‌شوند ظریف ترین نوع فرم دهی را دارند. ضخامت ورق دامپا ۱٫۲۵ – ۰٫۴ میلی متر می‌باشد. این ورق به دو صورت خم کاری می شود. ورق خم شده با دستگاه پرس با طول ۲ و ۲٫۵ متری و ورق خم شده با دستگاه رول فرمینگ با طول دلخواه مشتری تولید می شود. نحوه اتصال این ورق ها به سازه به دو صورت جوشی و پرچی است.

ویژگی های ورق های شیروانی

به طور کلی اگر بخوایم از مزایای ورق های شیروانی و اینکه چرا باید از ورق های شیروانی استفاده شود حرف بزنیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

+ این ورق ها ظاهزی زیبا دارند و دارای تنوع رنگی زیادی هستند.

+ ورق های شیروانی مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی و آب و هوایی و زلزله دارند .

+ تقریبا تمامی انواع ورق های شیروانی ضریب هدایت حرارتی پایین دارند.

+ این روق ها عمدتا با محیط زیست سازگاری بالایی داشته و با مواد قابل بازیافت ساخته می‌شوند.

در آخر اگر می‌خواهید برای خانه،ویلا، کارگاه خود سقفی تهیه کنید ورق های شیروانی با انواع رنگ و انواع ضخامت می‌توانند بهترین گزینه باشند. این روق ها در اکثر صنایع نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.برای داشتن سقف با ورق شیروانی تنها داشتن ورق شیروانی کافی نیست باید ملزومات نصب آن را نیز تهیه کرده و از همه مهمتر یک نصاب حرفه ایی سراغ داشته باشید تا ورق های شما را بدون ایراد و بدون دور ریختگی نصب کند.

شرکت کارتال فولاد علاوه بر تولید ورق شیروانی در تبریز و ارسال آن به سراسر کشور این امکان را به مشتریان خود ارائه می‌دهد که در صورت نیاز با نصاب هاو مهندسین حرفه ایی شهر هماهنگ شده تا برای نصب ورق های شیروانی در محل مراجعه کنند و کار را بصورت تضمینی اجرا کنند همچنین شرکت کارتال فولاد تمامی ملزومات نصب ورق های شیروانی از جمله توری و پیچ و پشم شیشه و … را در جهت راحتی مشتریان ارائه میکند.