همه چیز در مورد نواربری

ورق های آهنی محصولاتی هستند که در صنعت کاربرد فراوانی دارند. ورق های آهنی معمولا بصورت کلاف یا کویل وارد بازار میشوند، زیرا این روش هم به صرفه تر بوده و هم فضای کمی را اشغال میکند و حمل و نقل آن آسان است. از سوی دیگر برای استفاده این ورق ها در صنایع مختلف لازم است تا در ابعاد و اندازه های مورد نیاز وجود داشته باشند پس برای این کار باید این ورق ها برش داده شوند. برشکاری ورق های آهنی معمولا در بسیاری از مراکز و مجموعه ها در کشور انجام میشود.

برشکاری یا نواربری

نواربری، برشکاری ورق آهنی یا Roll Slitting به فرآیندی گفته میشود که طی آن ورق های فلزی برش داده میشوند یعنی کویل مادر به کویل های باریکتر و سبک تر تبدیل میشود. این فرآیند به دو روش نواربری ثابت و نواربری پیچشی انجام میشود.

نواربری ثابت

در روش نواربری ثابت کویل های مادر بر روی غلطک قرار میگیرند و با پایین آمدن تیغه بر روی آن برش داده میشوند. این روش برای کویل های فلزی سبک و قطر کم مناسب است. زیرا واضح است که اگر کویل سنگین و یا قطر آن زیاد باشد باید تیغه مورد استفاده بزرگتر باشد.

نواربری پیچشی

در نواربری پیچشی کویل ورق در قسمتی به نام رولگیر قرار میگیرد. و پس از آن کویل باز شده و در خط نواربری قرار میگیرد که با گذر ورق از تیغه های نواربر کلاف ها نواری پیچیده شده و به شکل کویل های سبک و  نازک در انتهای دستگاه ها جمع میشوند. لازم به ذکر است فواصل قرارگیری تیغه های فلزی از قبل توسط اپراتور دستگاه تعیین شده است.

به غیر از این دو روش، روش های دیگری نیز برای برش ورق های آهنی وجود دارد مثل برش حرارتی و برش مکانیکی.

در برشکاری حرارتی که اصولا برای فلزات سنگین مانندتیرآهن و ورق های ضخیم استفاده میشود از دمایی در حدود 815 تا 871 درجه سانتی گراد استفاده میکنند تا ورق مورد نظر را برش دهند.برش حرارتی خود دارای انواع مختلفی است مانند؛ برشکاری با لیزر، برشکاری با پلاسما، برشکاری با الکترود پوشش دار، برشکاری با گاز اکسی پروپان و اکسی استیلن.

در برشکاری مکانیکی برش ورق ها یا با اره کاری یا با ماشین کاری انجام میشود.

برش با اره کاری از چند طریق امکانپذیر است؛ دستی ، نواری، دیسکی، اسلیتینگ و… .

 

برش رول به رول

این نوع برش روشی است که در آن ورق توسط دو تیغه مدور مخالف هم برش داده میشوند. در این روش میتوان برش را در یک خط مستقیم و یا در مسیر منحنی انجام داد. این نوع برش معمولا با دستگاه اسلیتر انجام میشود. جالب است بدانید برش رول به رول به دو روش انجام میشود که عبارتند از ؛ روش کششی و روش ترمز دار.

روش ترمز دار به روشی گفته میشود که در دستگاه ترمز تعبیه شده است که در این روش دستگاه استیلر با موتور مجزا شروع به دوران میکند. این روش مزایایی مانند، عدم ضرورت حضور اپراتور و یا بالا بودن عمر تیغه های نواربری دارد.

طی روش کششی اسلیتر به واسطه سک کلاچ به موتور نصب میشود و عمل برش با نیروی دورانی جمع کن صورت میگیرد..

 

برشکاری با دستگاه اسلیتر

دستگاه اسلیتر از دستگاه های برش فلزات میباشد. این ماشین که یکی از بروز ترین دستگاه های برش است در 2 نوع ساخته شده است که از لحاظ سرعت تفاوت دارند. هر کارخانه و کسب و کار میتواند بر حسب نیاز خود از این دستگاه ها تهیه کند.  ولی برخی کارخانه ها میتوانند کارهای نواربری خود را برون سپاری کرده و به کارخانه هایی که صرفا این کار را میکنند بسپارند.

کارتال فولاد تبریز از جمله کارخانه هایی است که هم انواع ورق های آهنی را عرضه میکند و هم برای راحتی و رفاه مشتریان عزیز دستگاه نواربری و برشکاری را داراست تا مشتریانی که ورق های اهنی را خریده اند برای برشکاری به مجموعه دیگر مراجعه نکنند و هزینه حمل و نقل و ارسال بار را نپردازند.

 

برش طولی انواع ورق آهنی

کاربرد ورق های برش خورده

ورق های برش خورده شده در صنایع مختلفی کاربرد دارند. یعنی هرصنعتی که از ورق اهنی استفاده کند طبیعتا باید ورق برش خورده شده و متناسب را استفاده کند. صنایعی مانند؛ صنعت برق، صنعت خودروسازی، صنعت بسته بندی، صنعت معماری، صنعت لوازم خانگی، صنعت ساخت و ساز و… .

سخن پایانی

نواربری یا برشکاری معمولا صنعت مورد نیاز تمامی کارخانه ها و کسب و کارهایی است که در خط تولید خود از ورق های آهنی به هر نحوی استفاده میکنند. با استفاده از تکنولوژی های موجود تقریبا تمامی ورق هایی که وجود دارند. اعم از ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق رنگی، ورق استیل، ورق آلومینیومی، ورق سیلیس و…را میتوان برش داد. ورق برش خورده در بسیاری از صنایع کاربرد دارد ولی نکته ایی که حائز اهمیت است این است که ورق باید دقیقا طبق سفارش مشتری برش زده شود.  ابعاد و ضخامتی که مشتری سفارش میدهد مطمئنا طبق استفاده ایی است که دارد پس ورقی با ابعاد و ضخامت باید به دقت بررسی شود و همچنین ورق برش خورده شده باید فاقد هرگونه براده و ریش شدگی باشد و این به کیفیت کار دستگاه و یا اپراتور و شخص برش دهنده برمیگردد.